iPhone NFC Ayarı Nasıl Açılır? NFC Olan iPhone Modelleri 2022

İphone NFC açma işlemlerinin bütün detaylarını ve NFC ile ilgili bütün bilmediklerinizi makalemizde sizlere anlatıyoruz.

NFC, açılımı Near Field Communicatrion olan, yani yakın alan iletişimi’nin ingilizce kısaltmasıdır. NFC ile hayatımıza giren çok büyük kolaylıklar var. Özellikle korona belası sonrası insanların temastan uzak durmak istemesiyle beraber NFC özelliği bizler çok önemli bir seviyeye gelmiştir. Peki iPhone cihazlarda NFC ayarı nasıl açılır?

İphone NFC açma

iPhone NFC Nasıl Açılır?

iPhone NFC nasıl açılır sorusuna çok kısa bir şekilde cevap vermek istiyorum. iPhone telefonlarınızda istediğini zaman NFC’yi açıp kapatamazsınız. Android telefonlardaki gibi kolayca açıp kapatmanız mümkün değildir. Peki nasıl kullanacağım öyleyse dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse yazımızın devamını dikkatli şekilde okuyun.

iPhone NFC Nasıl Kullanılır?

iPhone NFC özelliği var ama bunu nasıl kullanırım diyorsunuzdur eminim. Bir kafeye gittiniz ve hesap için iPhone NFC ödeme yapmak istiyorsunuz. Bunun için Apple Pay uygulamasını kullanıyor olmanız gerekiyor.

iPhone telefonunuz ile ödeme yapabileceğiniz bir yere gittiğinizde, parmağınız ile Touch ID‘nin üzerine koyarak telefonunuzu temassız okuma özelliği olan post cihazına yaklaştıracaksınız. Ve gelen “DIT” sesi ile ödemenin yapıldığını duyup rahat bi nefes alacaksınız.

Tabi ki bunun öncesinde telefonunuzun NFC ödeme yapabilmesi için hangi tuşlara basmanız gerektiğini de öğrenmeniz gerekmektedir. Örneğin iPhone 12 ve üstü telefonlarda, yan düğmeye iki kez basmalı, ardından ödeme yapmak için post cihazına gösterdikten sonra ödemeyi onaylamak için telefona yüzünüzü göstermelisiniz ya da parmak izini okutmalısınız.

Bütün sıralamaları öğrendikten sonra bu işlemi çok hızlı ve seri bir şekilde cüzdanınıza elinizi getirmeden hızlıca yapabilirsiniz.

Bu anlattığımız iPhone NFC kullanmak için gerekli adımları Apple kendi sitesinde şöyle açıklamıştır.

Hangi iPhone Modellerinde NFC Özelliği Var?

Aşağıda verdiğimiz tabloda, NFC özelliği olan ve 3.parti yazılımları kullanabilen bütün modelleri sizler için sıraladık.

iPhone ModelleriNFC OlanlarApple Pay3. Parti yazılımlar ile NFC okuyabilir3. Parti yazılımlar ile NFC yazabilirArka Planda NFC etiketlerini okuyabilir
iPhone 13, 13pro / Max, 13 MiniEvetEvetEvetEvetEvet
iPhone 12, 12Pro / Max, 12 MiniEvetEvetEvetEvetEvet
iPhone 11, 11Pro / Max, SE (2nd Gen) EvetEvetEvetEvetEvet
iPhone XS, XS Max, XREvetEvetEvetEvetEvet
iPhone X, 8 , 8+, 7, 7+EvetEvetEvetEvetHayır
iPhone 6, 6S, 6S+, SE (1st Gen)EvetEvetHayırHayırHayır
iPhone 5S, 5c, 4S, 4, 3GS, 3GHayırHayırHayırHayırHayır
Yorum yapın

İnstagram Beğeni Satın al